מאמרים נוספים בגיליון

גיליון מס. 1 - אוקטובר 2021

קו אפק מקוון 2021/1 – דבר המערכת

אנחנו שמחים להשיק את הגיליון הדיגיטלי הראשון של קו אפק.

בספטמבר 2000 יצא לאור הגיליון הראשון של קו אפק.
אבי נוטקביץ, שהיה אז יו"ר אפק, כתב בין השאר בדברי ברכתו:
"אפק כותבת" היא כמובן דרך נוספת לקדם את הרעיונות, אך היא בעיקר יצירת מרחב לייצור של רעיונות חדשים, להמשגות חדשות, לעיבוד נוסף של התנסויות; היא אפיק נוסף לתעל דרכו יצירתיות; היא גם אפיק נוסף של תקשורת ביננו לבין עצמנו, בינינו לבין העולם.

סילביה זילברמן ואילנה ליטוין בדבר המערכת כתבו:
אחרי לבטים שנעו בין צניעות מופרזת לשאפתנות גרנדיוזית, בין כוונה להוציא דף מידע אינפורמטיבי יבש, לבין רצון לגבש ז'ורנל מקצועי מהוקצע, החליטו חברי הוועדה להשיק עיתון שיעודד כתיבה חווייתית וספונטנית גם אצל אלה מאתנו שנרתעים מכתיבה עבור העיתונות המקצועית הממוסדת.

העיתון יצא כל שנה, עלה, התפתח והתרחב וגם חברי המערכת שלו התחלפו במהלך השנים. בדצמבר 2011 יצא גיליון מס' 12 שהיה גם האחרון. מאז הוא נרדם לעשר שנים. במערכת עלה הדימוי של 'היפיפייה הנרדמת' שמחכה לנסיך שיבוא, ייתן לה נשיקה, ויעיר אותה מתרדמתה.

המחשבות הראשונות לחדש את קו אפק במתכונת דיגיטלית, בעידודה של הנהלת אפק, עלו לפני למעלה משנתיים, עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה, והתחילו במפגשים בין סיווני שירן ובין ירמי הראל. סיווני נאלצה לפרוש והוקמה מערכת חדשה הכוללת את אליאת ארם, ירמי הראל ושלי זוסמן: מי שהייתה מעורכות הגיליונות הראשונים, מי שהיה מעורכי הגיליונות האמצעיים ומצטרפת חדשה למערכת, בתקווה לשילוב של ישן וחדש, מסורת וחדשנות, נושא חשוב בפני עצמו בתחום של יחסי קבוצות.

נושא הגיליון, המפנה את המבט לארגון ולהתארגנות בימי מגיפה, מזמין התבוננות בהשפעות המגיפה על המערכת החדשה שקמה בתקופה זו. ההאצה הדיגיטלית בימי קורונה והשינוי הטרנספורמטיבי בתפיסת מיקום ומרחב, הסירו מגבלות לחברות גלובלית, שהפכה "טבעית". גם הכלים הטכנולוגיים הפכו "טבעיים", והמערכת נעזרה בטכנולוגיה הזמינה של זום, וואטסאפ, דוא"ל וקבצים משותפים לעבודה השוטפת ולתקשורת עם כותבי המאמרים ואנשים נוספים שלקחו חלק וסייעו בהפקת הגיליון. תוכניות למפגש מערכת בישראל בוטלו עם הטלת הסגרים ומגבלות התנועה, כך שלמעשה, כמו צוותים רבים בתקופה זו, המערכת פעלה במרחב המקוון ולא נפגשה פיסית מאז הקמתה ולאורך תקופת העבודה על הגיליון.

מגפת הקורונה נתנה משנה תוקף לחידוש כתב העת במתכונת מקוונת, כזו שנגישה וזמינה מעבר לגבולות של זמן, מרחב ושפה, ומזמינה ביטוי במגוון כלי תקשורת וסגנונות, כמו וידיאו ודימויים חזותיים. כמו בחוליות הקודמות בשרשרת קו אפק, גם במהדורה הדיגיטלית המחודשת מקופלת המשאלה לספק מרחב יצירתי ומשחקי לעיסוק בתחומי הדעת של אפק, מרחב לביטוי רעיוני וחווייתי, לאיסוף ועיבוד התנסויות ולתקשורת בתוך קהילת החברים ובינה לבין העולם.

משימה זו חברה לאתגר העכשווי של חיפוש אחר דרכים חליפיות וערוצים נוספים למפגש ולשיח. כך למשל, הפלטפורמה הדיגיטלית של קו אפק מאפשרת תגובות בדף המאמר, כערוץ מסוג זה. האם ניתן לחשוב על "מודל היברידי" באפק, שחלקו מפגשים פיזיים, חלקו מפגשים מקוונים וחלקו בקו אפק המקוון? ימים יגידו.

חלקו הראשון של הגיליון מכיל שלושה מאמרים העוסקים, מזוויות שונות, בחוויית הלמידה מסדנאות או על-סדנאות דיגיטליות. כולן התרחשו במשך חודשי המגיפה. נפתח עם מאמרן של רונית קרק ומרים שפירא הבוחנות את ניסיונן כמשתתפות בכנס החלוצי של eGRC ב 2020. התמה המרכזית, סביב השאלה או התחושה של שמיטת האינטימיות בכנס עם סמכות דיגיטלית, עורר במערכת חשיבה מיידית ואכן כללנו תגובה על נושא השמיטה מירמי הראל.

ה"מאמר" השני הוא למעשה מארג של תרומות מהמנהל, אנשי צוות ומשתתפים, של הסדנה המקוונת שהתרחשה פברואר 2021 ושהוקדש לה ערב אפק ביוני השנה, אותו הובילו סמדר אשוח ואמיר שרף, שאת תוכנו ניתן למצוא כאן.

החלק הזה של הגיליון נחתם עם מאמר מטה-למידה מסדנאות דרך סדרת ערבי למידה בזום. המאמר הוא פרי עריכתה של מירה ארליך-גינור שניהלה שלושה ערבי אפק בזום בסתיו 2020, בין גלי הקורונה, עם המשימה המרכזית – למידה מסדנאות.
החלק השני של הגיליון גם הוא מכיל שלושה מאמרים, שעוסקים בשאלה שהצגנו ב'קול קורא' על אפק כמתארגן ועל חוויית המנהיגות בצבעיה השונים בשנות המגיפה.
אנו פותחים במבט יושבת הראש, יעל שנהב שרוני, על ניהול אפק – הארגון כארגון – בימי מגיפה, ריחוק פיסי ואי וודאות.

ממשיכים במאמר חושב מחבר אפק, גבי בונויט, על הקבוצה מתוך חברי אפק לבחינת יחסי קבוצות וקורונה – בו הוא נוגע בנושאים שנחזור אליהם מאוחר יותר – זכרון, אחרות וזרות.

מסיימים בתרומתו של לזלי בריסט, מנהל התוכנית ליחסי קבוצות במכון טוויסטוק בלונדון, ששלח גם הוא מאמר חושב על זהות, השתייכות וחוויית הדיגיטאלי בימי מגיפה מזוויתו כמנהל. מאמר זה גם עורר תגובות עמוקות בקרב חברי המערכת ותמצאו כאן תגובה של שלי זוסמן לרעיון של "a person in a body".
החלק השלישי והאחרון של הגיליון מוקדש לזכרה של חברתנו היקרה ג'ודי לוי שהלכה לעולמה בטרם עת ובטרום המגיפה. ערב הזיכרון למותה באוגוסט 2019 בביתו של יגאל גינת בירושלים הוא לכשעצמו אולי אחד הזיכרונות האחרונים לפני המגיפה של חברי אפק בצוותא, מדברים, בוכים, זוכרים ושרים את ג'ודי.

כאן תמצאו מקבץ ראיונות, חלקם מוקלטים, חלקם כתובים, של חברים שזוכרים את ג'ודי; את המאמר המקורי של ג'ודי מ 2011, Memory Lost and Memory Found, עם תגובתה המקורית ועם תוספת עכשווית מגבריאלה בראון, זיכרון שנעטף בעריכה רגישה, אחראית ואוהבת בידיהן של ליילה ג'מאל ומירי צדוק.

נראה לנו שאולי ג'ודי היא היפהפייה הנרדמת שלנו, שעוזרת לנו להתעורר ולעורר את קו אפק. למרות שלא כמו באגדות, איננו יכולים להחזיר אותה לנשום בתוכנו, אנו יכולים לנסות ולהמשיך תוך שהיא נושמת מתוך זיכרונותינו.

מקווים שתהנו מהגיליון ושנשיקותיו השונות יעוררו אתכם לתרומות בעתיד.

להתראות,
המערכת.
שלי, ירמי ואליאת. ספטמבר 2021.

המערכת רוצה להודות בראש ובראשונה לאילן קירשנבאום, על שותפות הדרך והסיוע במימוש המהדורה הדיגיטלית.
להנהלת אפק, שאישרה כספים שעזרו במימוש הגיליון, בעיקר בעריכה של הקטעים המוקלטים.
וכמובן לכל הכותבים והתורמים – הרי אין עיתון בלי תוכן.

גיליון מס. 2 - נובמבר 2022

English follows the Hebrew

קו אפק המקוון #2

דבר המערכת
שמחים להניח לפניכם את הגיליון השני של קו אפק המקוון. בהכנת הגיליון יכולנו לזהות את המאפיינים של לעשות דבר "בפעם השנייה". בגיליון השני של קו אפק בשנת 2001, אילנה ליטוין, סילויה זילברמן ואליאת ארם כתבו בדבר המערכת:
"כולנו מכירים את פרץ האנרגיה המזין התחלה חדשה, ראשית יצירה. קשה הרבה יותר לגייס אנרגיה כדי להתמיד בעשייה ולהשקיע בתחזוקה".
תחושות אלה שליוו את הכנת הגיליון "בפעם השנייה" התלכדו עם נושא הגיליון, שכותרתו "על כמיהה, תנועה ואף-על-פי-כן". בהשראת מילות השיר הידוע* המצביעות על "הדרך המתמשכת" וההכרח "לנוע-לנוע" בהתמדה ובנחישות, תהינו מה משמעות התנועה בימים אלה, בהם הדרך מתמשכת, נסוגה, עומדת במקום – איך נעים הפרטים, הקבוצות, הארגונים, החברות, הקהילות? היכן נפגשים הכמיהה למגע אנושי וקרבה עם תנועה ותנועתיות? ומהיכן המשאבים להמשיך למרות הכל ואף-על-פי-כן?**
זיהינו את מעגליות התנועה באפק בקיומה של סדנת יחסי-קבוצות בשיתוף אוניברסיטת ת"א "להיות מטפל בעת הזו" בניהולם של יוסי טריאסט ומשה ברגשטיין. הסדנה בוטלה פעמיים בימי קורונה, הדרך התמשכה, ולבסוף התקיימה בספטמבר האחרון עם מספר משתתפים גבוה במיוחד. מה מקומן של הכמיהה, ההתמדה והנחישות בשגשוגה של הסדנה, למרות הכל ואף-על-פי-כן?
אף המאמרים בגיליון זה מתאפיינים בתנועה מעגלית של חזרה לאחור והליכה קדימה. האשכול הראשון, ובו שני מאמרים, עוסק בתובנות משנות הקורונה, הקשורות לבדידות, תנועה ואי-תנועה. תחילה, מאמר חושב מאת שמואל ברנשטיין העוסק במצוקות הבדידות וחוסר-התנועה, ובאמצעות חזרה ל-"La Solitude" של שארל בודלר מציע דרך חדשה לחשוב את "החלל הריק". לאחריו, סיימון ווסטרן נוגע בשאלות של בדידות, נתק ומלנכוליה בעידן הדיגיטלי, ודן בהן באמצעות מקרה בוחן של טייסי מל"טים בחיל האוויר האמריקאי.
האשכול השני בגיליון כולל שלשה מאמרים הנובעים ישירות מפעילות אפק וחשיבת יחסי-קבוצות. המאמר הראשון, מאת אייל עציוני וחגית שחר-פרירא חוקר ברגישות ומתוך חוויית ההשתתפות את התהליכים בקבוצת קריאה בטקסטים פסיכואנליטיים-מערכתיים שהתקיימה לאורך ארבע שנים, ומציע חיבור בין למידה לאוכל. במאמר "דמעות של מנהלן" העוסק אף הוא בחוויית ההשתתפות, אורי וייל פורש בהומור נוגע ללב את נקודת מבטו כמנהלן בצוות סדנת יחסי-קבוצות בחודש יולי האחרון. חלק זה מסיים במאמר חושב מאת גילעד עובדיה הבוחן הוספה של מארגן רביעי – Testing Reality – ל 3T המקוריים (Time, Task, Territory), שתרומתו חיזוק התנועה בעבודה ארגונית בין האידיאלי למציאותי.
הגיליון נחתם בתרומתן של שתי אורחות השואלות "תנועה לאן"?
גילי יובל, סופרת ומשוררת העוסקת בעולם העבודה, מצביעה על המתח שבין בדידות ותנועת-הדרך ועל הכמיהה לשימור הלבדיות, ומציעה פתרון לימינלי של נסיעה-לשום-מקום.
קורין ארצ'ר מגיבה לשיר הקדום המצווה "לנוע-לנוע בדרך המתמשכת" עם שירים וקולות עכשוויים ומציבה בפנינו שאלות של קשב פנימי ובחירת הדרך.
תודתנו לכל הכותבים והתורמים, ולאילן קירשנבאום על הנחת הגיליון באתר אפק החדש.
מאחלים קריאה מהנה,

להתראות,

המערכת.

ירמי, אליאת ושלי.

נובמבר 2022.

* "זה קורה" / מילים ולחן שמואל קראוס

** קול קורא לקו אפק המקוון #2

Digital Kav Ofek #2

Editorial

We are delighted to put forward Kav Ofek’s 2022 – the second digital edition. In preparing this edition, we could identify characteristics of doing something for the ‘second time’. In the second edition of Kav Ofek in-print, in 2001, Ilana Litvin, Silvia Silberman and Eliat Aram, the then editors, wrote:
“we are all familiar with the burst of energy that comes with beginnings, with a genesis. It is much harder to generate energy in order to persevere in creating and invest in maintenance”.
These similar feelings, that accompanied the preparation of the second edition echoed the title: “on longing, movement and nevertheless”. Inspired by the famous lyrics* pointing to the “ongoing journey” and the necessity to relentlessly “keep on moving”, we have wondered – what is the meaning of ‘movement’ these days, when the journey seems to go on and on, regresses, comes to a stand-still – how do individuals, groups, organisations, societies, communities move? Where do longing for human touch and closeness meet movement and moving? Where do we find the resources to keep on moving nevertheless and despite it all?**
We have recognised the circularity of movement in OFEK in the very recent GRC which took place with TAU entitled “Being a Therapist at this time” under the leadership of Yosi Triest and Moshe Bergstein. The GRC was cancelled twice during the pandemic, the journey extended, and eventually it happened this last September with a significant number of participants. What has been the place of longing, perseverance, determination, in the success of this GRC, despite it all and nevertheless?
The articles in this edition are also characterised by the circular movement of back and forth. The first cluster includes two articles dealing with insights from the Corona years, and relate to loneliness, movement and stuckness. First, a thought piece from Shmuel Bernstein dealing with loneliness and lack of movement, and – through re-examining Baudelaire’s La Solitude- offers a new perspective to think of the “empty space”. In the second thought piece, Simon Western touches on questions of loneliness, isolation and melancholy in the digital age, and discusses them through a case study of drone pilots in the USA air force.
The second cluster includes three articles emerging directly from OFEK-related activities and Group Relations thinking. The first, by Hagit Shachar-Paraira and Eyal Etzioni, examines sensitively and from the perspective of the participant, the processes in a reading group of systemic-psychoanalytic papers, which took place over a period of four years (including during covid and lockdown and a return to in-person), suggesting a relationship between learning/study and food/feeding. In the paper “tears of an administrator” which also deals with the experience of participating, Ori Weyl shares his experience of being a GRC administrator this past July with a touching humorous style. This section concludes with a thought piece from Gilad Ovadia which examines the addition of a fourth T boundary, in addition to the original three of Task, Territory and Time. He suggests that of reality Testing, which contributes the strengthening of movement between the ideal and the real in organisational work.

This edition is sealed with the contributions of two guest writers, asking us – “moving – where to?”
Gili Yuval, poet and writer dealing with the world of work, points to the tension between loneliness and a road-trip type movement, to the longing for solitude and suggests a ‘solution’ of a journey-to-nowhere.
Coreene Archer’s thought piece responds to the ancient song “keep moving on the ongoing journey” with contemporary voices and songs and challenges us to examine for ourselves questions of choice and internal listening.
Happy reading and please do use the comment boxes to share your reflections, questions and thoughts.

The Editors

Yermi, Eliat and Shely

November 2022

* “Ze Kore” (It Happens) / Lyrics Shmulik Kraus

** Call for Papers Kav OFEK #2

סדנה מקוונת

על תהליכים מודעים ולא מודעים בשדה הזום

אבי נוטקביץ

הקדמה

כמנהל הסדנה אומר כמה מילים של רקע. לאחר עבודה של כחצי שנה בזום, ממרץ 2020 בתחילת הקורונה ועד אוקטובר, שבו התחלנו לבנות את הקונספציה לסדנה, כבר היו לנו לא מעט התנסויות בזום, כולל סדנאות שנערכו בזום. ברמה האישית, מה שעניין אותי ויצר אצלי תשוקה להיכנס לפרויקט הזה של הסדנה, זו הסקרנות לחקור את שדה הזום. לא לראות אם אפשר לקיים סדנת יחסי קבוצות בזום, שזה גם מעניין, אלא מה מתרחש שם באזורים הלא מודעים שפגשתי יותר ויותר בעבודה, בסדנאות ובכנסים.
תיכננו, אם כן, סדנה שהמבנה שלה הוא כמו סדנת יחסי קבוצות מלאה של ארבעה ימים, כאשר המבנה ואופן העבודה מהווים פלטפורמה לחקור את הדבר החדש הזה, את הטריטוריה החדשה הזו, את התהליכים המודעים והלא מודעים המתרחשים שם.
כמנהל הייתי צריך לכתוב סיכום, וניצלתי את הצורך לכתוב סיכום סדנה כדי להעלות מחשבות, השערות, סוגיות תיאורטיות ודילמות של תפקיד שהיו לי מתוך הסדנה, ומתוך זה אתאר מספר דברים:

 1. "הייתי או חלמתי חלום?": חווית אובדן תחושת המציאות בשדה הזום
  אירוע: זוג יועצים (גבר ואישה) הוצבו כיועצים למליאת הפתיחה של האירוע הבין קבוצתי וכיועצים לטריטוריה הזו למקרה של מפגשים בין קבוצות. הרבה זמן נותר בידם ובדיווח בישיבת הצוות דיברו זוג היועצים על מפגש אינטימי, פתוח ומעניין שהתקיים ביניהם. אני וחבר צוות נוסף (שנינו גברים) חשנו באופן זהה כיצד לרגעים חשנו שזוג היועצים "ממש היו יחד בחדר". זו לא הייתה פנטזיה אלא תחושה "ממש מציאותית". כאילו לרגעים אבדנו את תחושת המציאות. זו תחושה מאיימת. בעומקה זו הלוצינציה ובעצם "חוויה פסיכוטית". האם הבהובים כאלו של הלוצינציה, שהיא מעין פנטזיה, מתעוררים בתוכנו הרבה יותר ממה שאנחנו מודעים אליהם בעבודה בזום, דיאדית או קבוצתית? כיצד התרחשות פנימית כזו משפיעה על תפיסת המציאות? האם היא לכן גם משפיעה על התגובה הממשית שלנו למה שקורה?
  בהקשר לאירוע שתואר בישיבת הצוות, הניתן לראותו כביטוי לדינמיקה המתקיימת ב"הנחת יסוד זוגיות"? האם לכן חווית "מפגש ממשי" בין שניים שדיברו באותו מרחב זומי וכמובן ללא כל התכנות למגע ממשי, היא ביטוי להנחת יסוד זוגיות? האם היא לא שונה מהותית בהקשר למה שמתרחש באזורי הפנטזיה הלא מודעת במפגש פנים אל פנים בקבוצה? האם נוכל להעמיק את ההבנה שלנו לגבי המתרחש בהנחת יסוד זוגיות באופן כללי על בסיס מה שתואר לעיל?
 2. שדה הזום: הקבוצה כשלם ורגרסיה בקבוצה
  הסוגייה הזו מתייחסת לתיאוריית הקבוצות של ביון. בקבוצה פנים אל פנים פגשנו לא פעם ובעוצמות את מה שניתן לראות כרגרסיה של הקבוצה שבאה לידי ביטוי בתחושות של זעם, שנאה, קנאה, תוקפנות ופרנויה ביחס לקבוצה או חלקים ממנה. פגשנו בתהליכים רגשיים אינטנסיביים בקבוצה או בסדנה כולה היוצרים לא פעם סכנת התפרקות, ממשית או מדומיינת. אנחנו מכירים את העוצמות, הקונפליקטים הקשים, ההתנהגויות הביזריות ואף המופעים של מה שנראה כהתנהגות פסיכוטית.
  אך מה קורה לכל אלו בשדה הזום? מהי חוויית הקבוצה כשלם בשדה הזום? מה קורה עם ביטויי הרגרסיה בקבוצה הקטנה, הגדולה ובארגון כולו בשדה הזום?
  כאן נישאל מהם החומרים והתופעות שהיו בסדנה הנוכחית הקשורים לתופעת הרגרסיה בסדנה. בעוד שניתן לומר שהסדנה נחוותה כמאוד אינטנסיבית רגשית, לא היו בה קונפליקטים קשים וסוערים ממש, לא בין המשתתפים, לא בתוך הצוות ולא בין המשתתפים והצוות. לא שלא היו כלל, לא שלא פגשנו פגיעה וקנאה ותחרות, אולם כל אלו לא יצרו סערות ממש גדולות. האם אלו התחוללו "מאחורי הקלעים"?
  בעוד שמפגש פנים אל פנים מייצר מעין "שדה אלקטרומגנטי" שיש בו תופעות קבוצתיות, מילולית ולא מילולית, שניזונות מחומרי גלם מחמשת החושים הקולטים, המעבדים והמייצרים אינפורמציה, כל אלו מופחתים מאוד "בשדה הזום". חוש השמיעה והראייה הינם היחידים הפועלים וגם הם באופן מופחת (אין סיכוי למשל שנשמע בטן מקרקרת במפגש קבוצתי בזום). האם שדה אלקטרומגנטי שמוזן על ידי שני חושים בלבד ייצר פחות תופעות רגרסיביות?
  על פי "מדגם" יחיד של סדנה אחת שהיו בה רק 20 משתתפים, וכולם עם ניסיון עבר בסדנאות יחסי קבוצות – הרגרסיה בסדנה שנפגשת על המסך נמוכה יותר.
  בנוסף, ההגנות ו"מקומות המסתור הנפשיים" שמאפשרת האינטראקציה הקבוצתית בזום, תורמים כנראה להפחתת העוצמות הרגרסיביות הקיימות בהשוואה לקבוצה הנפגשת פנים אל פנים.
  נושא זה, הקשור בחקירת מנגנוני הפעולה והתהליכים הלא מודעים הפועלים או לא פועלים בסדנה זום, הוא רק בראשיתו וראוי להמשך חקירה התנסותית ורעיונית.
 3. זבוב על הקיר
  "הייתי רוצה להיות זבוב על הקיר". זו אחת הפנטזיות והמשאלות הנפוצות המתייחסות להיות נוכחים בסיטואציות שונות המעוררות סקרנות, התרגשות ודחפים מציצניים. זו הפנטזיה להיות "רואה ואינו נראה". הדינמיקה הזו עלתה ונחוותה בחוזקה סביב "חדר הצוות". בדרך כלל בהפסקות חברי הצוות לא היו יוצאים מהחדר, כי יציאה מהחדר הייתה יכולה להיות יציאה לגמרי "מטריטוריית הסדנה". כך שחברי צוות התפנו לעיתים קרובות לעיסוקים של הפסקות. אוכל, הכנת שתייה, שירותים, מנוחה, שיחת טלפון או כל פעילות אחרת שאינה קשורה ישירות לסדנה. בעשותם זאת, הם כיבו את הווידאו וגם עברו למצב השתק. לא ניתן היה לראות אותם או לשמוע אותם. בו בזמן, היו לא פעם חברי צוות נשארים בחדר הצוות ומשוחחים ביניהם. וכך אלו "שהתנתקו" מהחדר יכלו לראות ולשמוע את האחרים מדברים ביניהם. המשוחחים לא ידעו האם מאזינים להם או לא, וניתן להניח שאי הידיעה הזו השפיעה על חווית האינטימיות שיכלה להיווצר להם בהיותם משוחחים בחדר הצוות. ובמקביל, "המאזין" ו"המציצן" השקט נאבק בקולות הפנימיים המשמיעים קולות נזיפה על פעולה "לא מוסרית" ו"לא חברית". זו דילמה וקונפליקט סביב חוויה של מציצנות, של "האזנת סתר". ברור שהדוברים אמורים לדעת את עובדת היותם חשופים להאזנה ולראייה, אך אין זה פותר את ניצול הטכנולוגיה לצרכי מציצנות, שהם כמובן קונפליקטואליים.
  לקח לנו בצוות שלושה ימים לשתף ולהעלות על פני השטח את הדינמיקה הזו שכולם היו שותפים בה. הזום, באופן שבו עבדנו אתו, לא מאפשר "הסתודדות של שניים או שלושה בפינת החדר". האם מצב זה מפחית את "זיהום האוויר" שנוצר מ"רכילות רעילה"? האם השקיפות הזו מייצרת אווירת עבודה נקייה יותר? מפחיתה קנאה? מפחיתה את חווית האקסקלוז'ן הכואבת? מפחיתה, אבל לא מחסלת לחלוטין כמובן. חווית "הזבוב על הקיר" שיוצרת העבודה הקבוצתית בזום, יש לה כנראה השלכות משמעותיות על הדינמיקה הנוצרת בקבוצה שבשדה המקוון. המצבים המתוארים לעיל נוגעים בסוגייה שניתן להגדירה כ"הגינות ואולי האתיקה של עבודה בזום".
 4. אתגר ההכלה בתפקיד המנהל בעבודה בשדה הזום
  הכלה מתוך התיאוריה של ביון מייצגת את התהליך הפנימי שבו יסודות נפשיים שביון מכנה יסודות ביתא, שהדחף הוא להיפטר מהן, הופכות בתהליך פנימי ליסודות אלפא שאנחנו כבר לא נדחפים להיפטר מהם. במצבים בתפקיד שבהם נפעל מתוך הדחף להיפטר מיסודות ביתא נאמר שלא הכלנו, ובמצבים בהם נפעל ממקום שבו יסודות הביתא הפכו ליסודות אלפא נאמר שהפעולה ייצגה הכלה.
  איזה סוג של מורכבות יכולה להוסיף לנו הסיטואציה בזום בסיטואציות בהן חשובה ההכלה?
  במפגש האחרון של קבוצת הלמידה הגדולה, הופיעו בני משפחה "במלבן" על המסך של אחת המשתתפות. הם חלפו לידה, הסתובבו בחדר במשך רוב זמן הפגישה. הם היו שם על המסך, וחשתי שהם פוגעים בחוויית המוגנות של המיכל שניסינו כצוות ליצור בסדנה. היה ברור שזה "לא בסדר", שזה בניגוד לבקשה/הנחיה כפי שנכתבה למשתתפים. לא הייתה התייחסות ברורה של ארבעת היועצים למה שהתרחש, למה שזה יכול היה לבטא בהקשר לדינמיקה של קבוצת הלמידה הגדולה. גם המשתתפים האחרים לא הגיבו באופן המאתגר את ההתרחשות הזו.
  המפגש של הקבוצה הגדולה הסתיים. אנחנו כאמור ביום הרביעי והאחרון של הסדנה. זה היה אירוע הכאן ועכשיו האחרון של הסדנה. יצאנו להפסקה של רבע שעה שלאחריה קבוצת התבוננות ויישום. הצוות רובו "נכנס" כהרגלו ל"אמנון", חדר הצוות. אני מוצא עצמי חושב שכמנהל הסדנה צריך לעשות משהו בעניין. האם אכן אני צריך לעשות משהו בעניין? ואם כן, מה? חשתי בחוזקה שהמיכל הבטוח – יחסית – שרצינו כצוות ליצור במרחב העבודה בזום, הותקף ונפגע. אני חושב שאנחנו צריכים לנהל את גבולות המיכל ולייצב אותו, לעשות משהו לגבי "הפירצה" שיצרה ההתרחשות בקבוצה הגדולה. אין אירוע נוסף בכאן ועכשיו שניתן "לעבוד" פרשנית עם מה שהתרחש, שניתן להתייחס למה שאירע כמבטא דינמיקה של קבוצת הלמידה הגדולה או של המערכת כולה. אנחנו אומנם "בהנמכה לנחיתה" אבל עד שזה לא נגמר זה לא נגמר, אני אומר לעצמי, וצריך אולי לעשות משהו. היה לי ברור שזה לא תפקידה של היועצת בקבוצת ההתבוננות ויישום שעמדה להתחיל עוד עשר דקות, ובה עמדה לפגוש את המשתתפת "מהמלבן", להתייחס למה שקרה.
  החלטתי שעלי כמנהל ועלינו כצוות להביע עמדה ביחס למה שהיה, ובמידי. האם לשים הודעה על לוח המודעות? מי בכלל יראה את זה? האם לשלוח מייל למשתתפת? האם ווטסאפ? האם להתקשר טלפונית? ההחלטה הייתה ווטסאפ. זה אמור היה להגיע במידי ולפני הסשן הבא. הודעה כזו צריכה להגיע מהמנהלן, אני חושב, ולא ממני כמנהל שגם היה יועץ בקבוצה הגדולה.
  תוך דקות התחלתי לעבוד עם מי שהיה בחדר הצוות ובמיוחד עם המנהלן על ניסוח הודעת ווטסאפ למשתתפת. מה לכתוב? האם להזכיר את מה שנכתב בברושור? נותרו כחמש דקות לתחילת הסשן. נשלחה ההודעה הבאה בווטסאפ:" X שלום, נבקש להזכיר כי המשתתפים בסדנה מתבקשים להימצא במהלך מפגשי הסדנה במקום שקט וללא הפרעות, באופן שיאפשר השתתפות ושמירה על פרטיות המפגש. נבקש כי במהלך המפגשים הנותרים בסדנה תשתתפי מחדר ללא נוכחות של אנשים נוספים"במליאת הסיום של הסדנה, שהתקיימה כשעה וחצי מאוחר יותר, עלה עניין הווטסאפ שנשלח ומשתתפים תקפו את הצוות על הווטסאפ שנישלח לדבריהם "תוך כדי קבוצת הלמידה הגדולה". היה בזה עיוות כמובן. הווטסאפ נשלח בהפסקה. נאמר אז לצוות בהתרסה שרצינו להראות שאנחנו הנהלה, שיש לנו כח ועוד אמירות מתקיפות.
  חשבתי לעצמי אז האם לא הייתי צריך לפעול באופן אקטיבי וחודרני על ידי שליחת ווטסאפ? האם פעלתי באופן כוחני? האם לא הכלתי את האירוע?
  יסודות הביתא בתוכי היו ההזדהויות ההשלכתיות שהיו מקופלות במה שתיארתי שהתרחש בקבוצת הלמידה הגדולה, כאשר גבולות הפרטיות נפרצו, עם המשמעויות הפוגעות ומתקיפות את גבולות הסדנה. אך אולי יסודות הביתא האלו התחברו גם לתסכול של כמעט שנה שחוויתי כמורה או מדריך או כמנחה במפגשי זום שונים? האם מה שהיה קשה להכיל, כלומר יסודות הביתא, היו תערובת של מה שנוצר בסדנה ומה שהבאתי מחוץ לסדנה?
  האם לכן, במחשבה של דקות בהפסקה, הפכתי את יסודות הביתא ליסודות אלפא? האם שליחת הווטסאפ הגיעה ממקום של ניהול ואחזקת גבולות המיכל של הסדנה, גם במחיר של התערבות "לא רגילה" שהיה עדיף להימנע ממנה? או האם שליחת הווטסאפ הגיעה ממקום של קושי להחזיק משהו בתוכי ואז פעלתי כדי "להפגין אולי כח או שליטה" – שזה אי הכלה? אומר גם שאי הכלה יכולה להתבטא באי פעולה, שניתן לראותה כספיגה של הפגיעה בגבולות המיכל הבטוח.
  בדיעבד, נראה כמובן שאפשר היה להתייחס פרשנית תוך כדי הקבוצה הגדולה וכי אולי זה היה מחזיר איכשהו את גבולות הפרטיות שנדרשים בסדנה ואשר נפרצו. זה לא קרה. מדוע? זו שאלה בפני עצמה. הגבול נשאר פרוץ.
  אתגר ההכלה נכון בכל סדנת יחסי קבוצות ובכלל בחיי העבודה, והוא מתקיים לא פעם בהקשר לגבולות שונים. הזום מציב לנו אתגרים מיוחדים בהקשר הזה. הגבול בין עבודה לבית בין פרטיות לאי פרטיות הנוכח בזום, מחזיק בתוכו הרבה משמעויות מודעות ולא מודעות שצריך עוד לחקור אותן. זה גבול קשה לניהול לכולם, מנהלים ומנוהלים. זה גבול שמציב אתגר הכלה כאשר אנחנו בתפקיד ניהולי עם כל האחריות שיש לנו בתפקיד.
  ובסדנה שעשינו: אני נותר עם התחושה שבנסיבות שנוצרו ובעיתוי הזה בסדנה, הפעולה שננקטה בטאה הכלה.
  כמובן ניתן לשאול האומנם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *