ofek logo

הסדנה המקוונת של אפק
| ירמי הראל |

More articles in the Issue

Issue #1 – October 2021

קו אפק מקוון 2021/1 – דבר המערכת

אנחנו שמחים להשיק את הגיליון הדיגיטלי הראשון של קו אפק.

בספטמבר 2000 יצא לאור הגיליון הראשון של קו אפק.
אבי נוטקביץ, שהיה אז יו”ר אפק, כתב בין השאר בדברי ברכתו:
“אפק כותבת” היא כמובן דרך נוספת לקדם את הרעיונות, אך היא בעיקר יצירת מרחב לייצור של רעיונות חדשים, להמשגות חדשות, לעיבוד נוסף של התנסויות; היא אפיק נוסף לתעל דרכו יצירתיות; היא גם אפיק נוסף של תקשורת ביננו לבין עצמנו, בינינו לבין העולם.

סילביה זילברמן ואילנה ליטוין בדבר המערכת כתבו:
אחרי לבטים שנעו בין צניעות מופרזת לשאפתנות גרנדיוזית, בין כוונה להוציא דף מידע אינפורמטיבי יבש, לבין רצון לגבש ז’ורנל מקצועי מהוקצע, החליטו חברי הוועדה להשיק עיתון שיעודד כתיבה חווייתית וספונטנית גם אצל אלה מאתנו שנרתעים מכתיבה עבור העיתונות המקצועית הממוסדת.

העיתון יצא כל שנה, עלה, התפתח והתרחב וגם חברי המערכת שלו התחלפו במהלך השנים. בדצמבר 2011 יצא גיליון מס’ 12 שהיה גם האחרון. מאז הוא נרדם לעשר שנים. במערכת עלה הדימוי של ‘היפיפייה הנרדמת’ שמחכה לנסיך שיבוא, ייתן לה נשיקה, ויעיר אותה מתרדמתה.

המחשבות הראשונות לחדש את קו אפק במתכונת דיגיטלית, בעידודה של הנהלת אפק, עלו לפני למעלה משנתיים, עוד טרם פרוץ מגפת הקורונה, והתחילו במפגשים בין סיווני שירן ובין ירמי הראל. סיווני נאלצה לפרוש והוקמה מערכת חדשה הכוללת את אליאת ארם, ירמי הראל ושלי זוסמן: מי שהייתה מעורכות הגיליונות הראשונים, מי שהיה מעורכי הגיליונות האמצעיים ומצטרפת חדשה למערכת, בתקווה לשילוב של ישן וחדש, מסורת וחדשנות, נושא חשוב בפני עצמו בתחום של יחסי קבוצות.

נושא הגיליון, המפנה את המבט לארגון ולהתארגנות בימי מגיפה, מזמין התבוננות בהשפעות המגיפה על המערכת החדשה שקמה בתקופה זו. ההאצה הדיגיטלית בימי קורונה והשינוי הטרנספורמטיבי בתפיסת מיקום ומרחב, הסירו מגבלות לחברות גלובלית, שהפכה “טבעית”. גם הכלים הטכנולוגיים הפכו “טבעיים”, והמערכת נעזרה בטכנולוגיה הזמינה של זום, וואטסאפ, דוא”ל וקבצים משותפים לעבודה השוטפת ולתקשורת עם כותבי המאמרים ואנשים נוספים שלקחו חלק וסייעו בהפקת הגיליון. תוכניות למפגש מערכת בישראל בוטלו עם הטלת הסגרים ומגבלות התנועה, כך שלמעשה, כמו צוותים רבים בתקופה זו, המערכת פעלה במרחב המקוון ולא נפגשה פיסית מאז הקמתה ולאורך תקופת העבודה על הגיליון.

מגפת הקורונה נתנה משנה תוקף לחידוש כתב העת במתכונת מקוונת, כזו שנגישה וזמינה מעבר לגבולות של זמן, מרחב ושפה, ומזמינה ביטוי במגוון כלי תקשורת וסגנונות, כמו וידיאו ודימויים חזותיים. כמו בחוליות הקודמות בשרשרת קו אפק, גם במהדורה הדיגיטלית המחודשת מקופלת המשאלה לספק מרחב יצירתי ומשחקי לעיסוק בתחומי הדעת של אפק, מרחב לביטוי רעיוני וחווייתי, לאיסוף ועיבוד התנסויות ולתקשורת בתוך קהילת החברים ובינה לבין העולם.

משימה זו חברה לאתגר העכשווי של חיפוש אחר דרכים חליפיות וערוצים נוספים למפגש ולשיח. כך למשל, הפלטפורמה הדיגיטלית של קו אפק מאפשרת תגובות בדף המאמר, כערוץ מסוג זה. האם ניתן לחשוב על “מודל היברידי” באפק, שחלקו מפגשים פיזיים, חלקו מפגשים מקוונים וחלקו בקו אפק המקוון? ימים יגידו.

חלקו הראשון של הגיליון מכיל שלושה מאמרים העוסקים, מזוויות שונות, בחוויית הלמידה מסדנאות או על-סדנאות דיגיטליות. כולן התרחשו במשך חודשי המגיפה. נפתח עם מאמרן של רונית קרק ומרים שפירא הבוחנות את ניסיונן כמשתתפות בכנס החלוצי של eGRC ב 2020. התמה המרכזית, סביב השאלה או התחושה של שמיטת האינטימיות בכנס עם סמכות דיגיטלית, עורר במערכת חשיבה מיידית ואכן כללנו תגובה על נושא השמיטה מירמי הראל.

ה”מאמר” השני הוא למעשה מארג של תרומות מהמנהל, אנשי צוות ומשתתפים, של הסדנה המקוונת שהתרחשה פברואר 2021 ושהוקדש לה ערב אפק ביוני השנה, אותו הובילו סמדר אשוח ואמיר שרף, שאת תוכנו ניתן למצוא כאן.

החלק הזה של הגיליון נחתם עם מאמר מטה-למידה מסדנאות דרך סדרת ערבי למידה בזום. המאמר הוא פרי עריכתה של מירה ארליך-גינור שניהלה שלושה ערבי אפק בזום בסתיו 2020, בין גלי הקורונה, עם המשימה המרכזית – למידה מסדנאות.
החלק השני של הגיליון גם הוא מכיל שלושה מאמרים, שעוסקים בשאלה שהצגנו ב’קול קורא’ על אפק כמתארגן ועל חוויית המנהיגות בצבעיה השונים בשנות המגיפה.
אנו פותחים במבט יושבת הראש, יעל שנהב שרוני, על ניהול אפק – הארגון כארגון – בימי מגיפה, ריחוק פיסי ואי וודאות.

ממשיכים במאמר חושב מחבר אפק, גבי בונויט, על הקבוצה מתוך חברי אפק לבחינת יחסי קבוצות וקורונה – בו הוא נוגע בנושאים שנחזור אליהם מאוחר יותר – זכרון, אחרות וזרות.

מסיימים בתרומתו של לזלי בריסט, מנהל התוכנית ליחסי קבוצות במכון טוויסטוק בלונדון, ששלח גם הוא מאמר חושב על זהות, השתייכות וחוויית הדיגיטאלי בימי מגיפה מזוויתו כמנהל. מאמר זה גם עורר תגובות עמוקות בקרב חברי המערכת ותמצאו כאן תגובה של שלי זוסמן לרעיון של “a person in a body”.
החלק השלישי והאחרון של הגיליון מוקדש לזכרה של חברתנו היקרה ג’ודי לוי שהלכה לעולמה בטרם עת ובטרום המגיפה. ערב הזיכרון למותה באוגוסט 2019 בביתו של יגאל גינת בירושלים הוא לכשעצמו אולי אחד הזיכרונות האחרונים לפני המגיפה של חברי אפק בצוותא, מדברים, בוכים, זוכרים ושרים את ג’ודי.

כאן תמצאו מקבץ ראיונות, חלקם מוקלטים, חלקם כתובים, של חברים שזוכרים את ג’ודי; את המאמר המקורי של ג’ודי מ 2011, Memory Lost and Memory Found, עם תגובתה המקורית ועם תוספת עכשווית מגבריאלה בראון, זיכרון שנעטף בעריכה רגישה, אחראית ואוהבת בידיהן של ליילה ג’מאל ומירי צדוק.

נראה לנו שאולי ג’ודי היא היפהפייה הנרדמת שלנו, שעוזרת לנו להתעורר ולעורר את קו אפק. למרות שלא כמו באגדות, איננו יכולים להחזיר אותה לנשום בתוכנו, אנו יכולים לנסות ולהמשיך תוך שהיא נושמת מתוך זיכרונותינו.

מקווים שתהנו מהגיליון ושנשיקותיו השונות יעוררו אתכם לתרומות בעתיד.

להתראות,
המערכת.
שלי, ירמי ואליאת. ספטמבר 2021.

המערכת רוצה להודות בראש ובראשונה לאילן קירשנבאום, על שותפות הדרך והסיוע במימוש המהדורה הדיגיטלית.
להנהלת אפק, שאישרה כספים שעזרו במימוש הגיליון, בעיקר בעריכה של הקטעים המוקלטים.
וכמובן לכל הכותבים והתורמים – הרי אין עיתון בלי תוכן.

Issue #2 – November 2022

Digital Kav OFEK#2

Editorial
We are delighted to put forward Kav OFEK’s 2022 – the second digital edition. In preparing this edition, we could identify characteristics of doing something for the ‘second time’. In the second edition of Kav Ofek in-print, in 2001, Ilana Litvin, Silvia Silberman and Eliat Aram, the then editors, wrote:
“we are all familiar with the burst of energy that comes with beginnings, with a genesis. It is much harder to generate energy in order to persevere in creating and invest in maintenance”.
These similar feelings, that accompanied the preparation of the second edition echoed the title: “on longing, movement and nevertheless”. Inspired by the famous lyrics* pointing to the “ongoing journey” and the necessity to relentlessly “keep on moving”, we have wondered – what is the meaning of ‘movement’ these days, when the journey seems to go on and on, regresses, comes to a stand-still – how do individuals, groups, organisations, societies, communities move? Where do longing for human touch and closeness meet movement and moving? Where do we find the resources to keep on moving nevertheless and despite it all?**
We have recognised the circularity of movement in OFEK in the very recent GRC which took place with TAU entitled “Being a Therapist at this time” under the leadership of Yosi Triest and Moshe Bergstein. The GRC was cancelled twice during the pandemic, the journey extended, and eventually it happened this last September with a significant number of participants. What has been the place of longing, perseverance, determination, in the success of this GRC, despite it all and nevertheless?
The articles in this edition are also characterised by the circular movement of back and forth. The first cluster includes two articles dealing with insights from the Corona years, and relate to loneliness, movement and stuckness. First, a thought piece from Shmuel Bernstein dealing with loneliness and lack of movement, and – through re-examining Baudelaire’s La Solitude- offers a new perspective to think of the “empty space”. In the second thought piece, Simon Western touches on questions of loneliness, isolation and melancholy in the digital age, and discusses them through a case study of drone pilots in the USA air force.
The second cluster includes three articles emerging directly from OFEK-related activities and Group Relations thinking. The first, by Hagit Shachar-Paraira and Eyal Etzioni, examines sensitively and from the perspective of the participant, the processes in a reading group of systemic-psychoanalytic papers, which took place over a period of four years (including during covid and lockdown and a return to in-person), suggesting a relationship between learning/study and food/feeding. In the paper “tears of an administrator” which also deals with the experience of participating, Ori Weyl shares his experience of being a GRC administrator this past July with a touching humorous style. This section concludes with a thought piece from Gilad Ovadia which examines the addition of a fourth T boundary, in addition to the original three of Task, Territory and Time. He suggests that of reality Testing, which contributes the strengthening of movement between the ideal and the real in organisational work.
This edition is sealed with the contributions of two guest writers, asking us – “moving – where to?”
Gili Yuval, poet and writer dealing with the world of work, points to the tension between loneliness and a road-trip type movement, to the longing for solitude and suggests a ‘solution’ of a journey-to-nowhere.
Coreene Archer’s thought piece responds to the ancient song “keep moving on the ongoing journey” with contemporary voices and songs and challenges us to examine for ourselves questions of choice and internal listening.
Happy reading and please do use the comment boxes to share your reflections, questions and thoughts.
The Editors
Yermi, Eliat and Shely
November 2022
* “Ze Kore” (It Happens) / Lyrics Shmulik Kraus
** Call for Papers Kav OFEK #2

סדנה מקוונת

הסדנה המקוונת של אפק

שקיפות יתר, פרטיות ופירוש. כמה מחשבות של משתתף

ירמי הראל

“היא התישבה ליד פסנתר
לתת חיים למסיבה
התחילה לנגן
ולא היתה לזה כל הצדקה
חשבה היא מנגנת
אך בעצם מתקנת
את הטעויות באמצע הנגינה.”
(דני סנדרסון)

בעקבות ערב אפק על הלמידה כמשתתף בסדנה, השתתפתי בפברואר 2021 בסדנה המקוונת של אפק “סמכות מנהיגות ודינמיקה ארגונית בעבודה מקוונת”. הסדנה זימנה הרבה הזדמנויות של למידה. הן על סדנאות מקוונות והן על יחסי קבוצות (GR), הן ברמה המעשית והן ברמה התיאורטית.
אני רוצה להתייחס לשני אספקטים:

 1. שקיפות יתר, פרטיות, אובדן פרטיות ומאבק כנגד.
 2. האם אופן הפירוש הקלאסי של GR, הנשענת על שלושת T’s (time, task, territory), ועל מודל של טרנספרנס אדיפלי, היא עדיין הדרך היחידה לפרש?

על פי המשפטנית רות גביזון הפרטיות היא מניעת גישה לא רצויה לאדם, ומורכבת משלושה תחומים:

[רות גביזון, “הזכות לפרטיות ולכבוד”, קובץ מאמרים לזכרו של חמן שלח 65, 1988]

 • חדירה למרחב פיזי
 • פרסום מידע פרטי אודות האדם
 • אנונימיות, כלומר זכותו של אדם, בנסיבות רגילות, שלא יסירו מעליו את מסכת האנונימיות העוטפת אותו בחיי היום יום

כתוצאה מאופן עיצוב הסדנה נוצרה בעיה בשקיפות יתר כאשר לכל משתתף ואיש צוות הייתה האפשרות לדעת בכל רגע נתון איפה נמצאים שאר המשתתפים ואנשי הצוות. כמו כן באירוע הארגוני לכל משתתף ואיש צוות הייתה היכולת להיכנס למרבית הטריטוריות ללא כל הפרעה או יכולת ויסות והשהייה. ההנהלה דאגה לעצמה כאשר הגדירה לעצמה חדר המתנה. אחת הקבוצות שהתארגנה במהלך האירוע ביקשה ליצור לעצמה חדר המתנה כדי לשמור על יכולת הפרטיות שלה, או ליצור “דלת”, שצריך לדפוק עליה כדי לווסת את הכניסה לחדר. לשם כך השתמשה הקבוצה בטריטוריה של הסדנה שלא הוגדרה כחלק מהטריטוריות של האירוע.

התגובה של ההנהלה והפירוש היה סירוב להתייחס לאקט מכיוון שהוא קשור לטריטוריה שאינה חלק מהאירוע – “זו פעולה לא חוקית”. הרושם שהיה לי בזמן הסדנה הוא שלהנהלה יש עיסוק יתר בשליטה וצבירת אינפורמציה על מה שמתרחש באירוע הארגוני באמצעים דיגיטליים. כאשר אולי כך ההנהלה חוסמת או לא מאפשרת לעצמה ולכל הסדנה אזורים מעורפלים שמגבירים את ההשלכות ואת ה-relatedness. ההתנהגות ההגנתית של ההנהלה הקטינה את פוטנציאל היצירתיות באקט של הדלת הווירטואלית. במקום לעבוד עם זה, הם פסלו את זה על הסף.

אני מבין את תגובת ההנהלה אולם מבקש לשאול מספר שאלות.

השאלות הנשאלות

 1. בתוך סדנה מקוונת, שהניסיון בטכנולוגיה של הצוות יכול להיות שונה מהניסיון שלהם ב-GR, יכול להיווצר מופע של שקיפות יתר ופגיעה בפרטיות – איך מגיבים? מבינים ביחד את התופעה ומנסים להשרות תנאים של למידה, או שמבטלים את האפשרות ללמידה באצטלה שהיא אינה חוקית?
 2. מה זה חוקי ומה זה לא חוקי?
 3. יותר שיתופיות, יותר צניעות, יותר הדדיות, יותר הכרה דו-צדדית?
 4. מה זה אומר על הלא מודע? על העולם היום ועל העולם מחר?
 5. האם סגנון הפירוש צריך להיות שמרני או אחר? מחוץ לקופסא? Cyberspace?
 6. האם הטריטוריה בסייבר ספייס דומה לטריטוריה בחדר, פנים מול פנים, בעולם המציאותי?
 7. האם הסייבר ספייס זה לא העולם המציאותי?
 8. ‘דלת וירטואלית’ – זה מה שהקבוצה רצתה ליצור כדי להגן על עצמה ולתקן את הטעויות באמצע הנגינה.
 9. האם המשתתפים צריכים לקבל ולהשלים עם טעות בעיצוב הסדנה? האם יש בכלל טעות בסדנאות יחסי קבוצות? או שזו סיטואציה שמאפשרת למידה ללא כל צורך ב-act.

במסגרת הזמן הקצר לא אענה על השאלות אבל אני חושב שהכרה (act of acknowledgement) בצרכיהם של המשתתפים יכולה לתת להם את התחושה שהם נראים, נשמעים ומובנים, וגם חוויות אלה הן חוויות חשובות שלנו בהכרה ובהבנה של סמכות ומנהיגות בדינמיקה ארגונית בעבודה מקוונת.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *