סדנת יחסי קבוצות – מהי?

רציונל:
סדנת יחסי קבוצות של אפק מדמה חיים בארגון. הסדנא מהווה ארגון זמני שנמשך מכמה ימים ועד לשבוע, ושמטרתו, או התוצר שלו, הם הלמידה ההתנסותית. ההנחה היא כי למשך זמן קיום הסדנא תהליכים המתרחשים בה מייצגים את מה שקורה בארגונים ובחברה בחיי היומיום. מתוך כך, ההתנסות של המשתתפים בתהליכים אלה במהלך הסדנא רלוונטית לחייהם ולאופן שבו הם לוקחים את תפקידיהם בקבוצות ובארגונים שבתוכם הם פועלים. (משפחה, ארגון עבודה, קבוצה חברתית, שכונה, קהילה, החברה הישראלית על חלקיה השונים ועוד).

גישת יחסי קבוצות מדגישה את הערך של הלמידה מההתנסות. למידה מלאה ומעמיקה של המושגים התיאורטיים ושל עקרונות הגישה אינה מתקיימת באופן תיאורטי בלבד. לשם כך מתוכננות ובנויות הסדנאות שאפקמציע.

תיאור:
הסדנאות מיועדות לכל מי שמתעניין בנושא וההשתתפות בהן אינה דורשת ידע מוקדם. במהלך הסדנא לכל משתתף ניתנת ההזדמנות להשתתף במגוון רב של אירועים ולהכיר אספקטים שונים בחיי הארגון. המשתתפף לוקח חלק בסוגים שונים של קבוצות: קטנות, גדולות, כאלה שהוא בחר לעצמו וכאלה שנבחרו עבורו, קבוצות בעלות משימות שונות ועוד.

הסדנא מאפשרת התבוננות על תהליכים בארגון משתי זוויות הקשורות זו לזו:

הזווית האישית: הסדנא מאפשרת ליחיד להתבונן על האופנים בהם הוא או היא מתנהלים בתוך הקשרים חברתיים, לראות מה קורה להם בתוך קבוצה, לבחון מה משפיע על קבלת ההחלטות שלהם, ולהתנסות בלקיחת תפקיד, סמכות ומנהיגות.

הזווית הקבוצתית-ארגונית: הסדנא מאפשרת להתבונן על מערכת קבוצתית, על חלקיה ועל תהליכים בה, תוך כדי התהוותם והתפתחותם. הסדנא מאפשרת לחוות ולחקור תוך כדי חוויה כיצד נוצרת תרבות הקבוצה, מה משפיע על אמונותיה, על הדינאמיקה שלה ועל אופן התנהלותה.

בתוך כך, הסדנא נותנת הזדמנות להעלות רעיונות חדשים ולבחון אותם במסגרתה; היחיד יכול להתנסות בעמדות ובתפקידים חדשים, לתרגל סמכות, מנהיגות והשפעה באופן שונה מזה שהוא רגיל אליו, לבחון את יכולתו להנהיג ואת יחסו להיותו מונהג, ולנסות התנהלות ששונה מהדפוסים הקבועים שלו. כל זאת על מנת להטמיע אפשרויותחדשות.

חלק מהסדנא מוקדש לעיבוד של ההתנסויות בה, ולבדיקת היישום שלהן לחיים שבחוץ ולדילמות שקשורות במילוי התפקידים אותם נוטלים המשתתפים בחייהם.

כל אלה מאפשרים פתח לשינוי, ליציאה מדפוסים מקובעים ולהתפתחות, הן ברמה האישית והן ברמה הארגונית.

הערה: למרות שהסדנא משתמשת ברעיונות פסיכואנליטיים היא איננה מהווה טיפול.

אם הנך מצוי בתקופה משברית – מומלץ לדחות את ההשתתפות בסדנה למועד אחר.

התחל להקליד והקש Enter כדי לחפש